Par izstādi

Virtuālā izstāde "Brīvības piemineklis. 1935–2015" ir veidota no tāda paša nosaukuma izstādes dokumentiem, kuru Latvijas Nacionālais arhīvs sagatavoja uz planšetēm 2015. gada 18. novembrī, kad tika atzīmēta Brīvības pieminekļa atklāšanas 80. gadskārta, un papildināta ar citām dokumentālām liecībām par Brīvības pieminekļa tapšanas vēsturi.

Virtuālajā izstādē katras sadaļas ievadā ir apskatāms arī atbilstošais planšetes vizuālais attēls.

Virtuālajā izstādē ir izmantoti Latvijas Nacionālā arhīva fondu dokumenti un periodika no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma. Izstādē redzamo fotogrāfiju autori: Guntars Grigalis, Georgijs Jemeļjanovs, Vilis Rīdzenieks, Ernests Štālbergs, Guntis Švītiņš un arī nezināmi autori.

Izstāde ir iecerēta plašam interesentu lokam – skolēniem, studentiem, vēstures un kultūras pētniekiem.

Virtuālo izstādi veido 8 sadaļas, kas soli pa solim izseko pieminekļa tapšanas gaitai. Tajā rodams ieskats par Brīvības pieminekļa projektu konkursiem, pieminekļa projektēšanu, akmens izvēli, skulptūru kalšanas procesu, celtniecību un pieminekļa svinīgo atklāšanu 1935. gada 18. novembrī. Turpmākajā laikā piemineklis kļūst par nozīmīgu un svētsvinīgu vietu latviešu tautai, taču dažādās politiskās varas līdz pat 1980. gadu beigām Brīvības pieminekli izmantoja savām politiskajām aktivitātēm, demonstrācijām.

Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu, pēc 1991. gada, Brīvības piemineklis atkal ir kļuvis par latviešu tautas vienotības, neatkarības, brīvības un Latvijas valstiskuma simbolu.

Izstādes sadaļas.

1. Ievads
2. Pieminekļa projektu konkurss 1923–1930
3. Apstiprinātā pieminekļa meta projektēšana
4. Pieminekļa celtniecība 1931–1935
5. Pieminekļa atklāšana 1935. gada 18. novembrī
6. Piemineklis 20. gs. 40. gados
7. Piemineklis 20. gs. 50–80. gados
8. Neatkarīgās Latvijas laiks 1991–2015
9. Kinohronika

Dokumentu, fotogrāfiju apskate un iespējas

1. Skatīt dokumenta iepriekšējo lapu 4. Pārvietot dokumentu pa ekrānu
2. Apskatīt dokumentu automātiskajā režīmā 5. Palielināt dokumentu pilnā izmērā
3. Skatīt dokumenta nākošo lapu 6. Aizvērt dokumentu

Virtuālajā izstādē eksponētos dokumentus nedrīkst kopēt vai pavairot. Izmantojot izstādē eksponēto informāciju, lūdzam atsaukties uz šo iestādi un avotu.

Atsauksmes un komentārus par virtuālo izstādi sūtīt Latvijas Nacionālajam arhīvam
(adrese: Šķūņu iela 11, Rīga, LV-1050; e-pasts: lna@arhivi.gov.lv).