Rīgas rātes protokoli

Rātes protokoli bija viens no nozīmīgākajiem pilsētas dokumentiem, kuros tika fiksēti rātes sēdēs izskatītie jautājumi un pieņemtie lēmumi. Kopumā saglabājušās 386 protokolu grāmatas par laiku no 1603. līdz 1890. gadam.

 

Rāte reprezentēja pilsētu attiecībās ar valsts varu un ārvalstīm. Tās pienākumos ietilpa likumdošana, policejiskā un tiesu vara, vispārējo administratīvo, saimniecisko un finansiālo jautājumu kārtošana, pilsētas aizsardzības organizēšana, garīgās dzīves pārraudzība u.c. Līdz ar to rātes protokoli glabā visaptverošu informāciju par pilsētas un tās iedzīvotāju vēsturi, gan dokumentējot atsevišķus būtiskus notikumus Latvijas un Rīgas vēsturē, gan ikdienas pilsētas dzīves norisēs, ļaujot sekot līdzi dažādiem vēstures procesiem un to nestām pārmaiņām. To starpā protokoli atspoguļo gan Rīgas atrašanos Polijas, Zviedrijas un visbeidzot Krievijas impērijas sastāvā, un attiecības ar virsvarām, gan nozīmīgās ekonomiskās un sociālās pārmaiņas, kas sekoja  industrializācijas aizsākumiem 18. gs. beigās un pilsētas vaļņu nojaukšanai 19. gs. sākumā. Tas savukārt pavēra ceļu straujai pilsētas ekonomiskajai izaugsmei, būvniecības attīstībai un iedzīvotāju skaita pieaugumam.

 

Protokoli ietver arī bagātīgu informāciju par pilsētas iedzīvotājiem. Rāte lēma par jaunu pilsoņu uzņemšanu, par adopciju un aizbildņu iecelšanu, izskatīja mantojuma lietas, izdeva pases un citus apliecinājumus, kā arī tiesāja likumpārkāpējus. Tādējādi protokoli sniedz ziņas gan par atsevišķām personām, gan par norisēm sabiedrībā kopumā, spilgti raksturojot Rīgas etnisko un sociālo dažādību.

 

Rātes protokoli ir autentisks piemineklis jauno laiku rakstības kultūrai un lietvedības tradīcijām. Šīs tradīcījas Eiropā aizsākās 16. gs. nogalē, kad veidojās centralizētas pārvaldes struktūras, radās ierēdniecība un tika aizsākta sistemātiska pārvaldes iestāžu darba dokumentācija, radot protokolus, reģistrus un citas dokumentu sērijas.

Rīgas rātes sēde. Nezināms autors. 17. gs. 60. gadi. VRVM 53842
Rīgas rātes protokoli LVVA glabātavā, Rīgā Plasta ielā 4. 2022. gads.
1821. gada II pusgada rātes protokolu sējums. LNA_LVVA, F749_6_250
1821. gada II pusgada rātes protokolu sējums. LNA_LVVA, F749_6_250

Rātes sēdēm bija noteikta kārtība. Kā pirmais tajās referēja pilsētas birģermeistars ziņojot par augstāko iestāžu iesūtītajām pavēlēm un rīkojumiem. Pēc viņa ziņoja pārējie rātskungi. Aiz katra jautājuma izklāsta sekoja rātes kopīgais lēmums par attiecīgo jautājumu.  

1821. gada II pusgada rātes protokolu sējums. LNA_LVVA, F749_6_250

Par protokolu grāmatu sastādīšanu bija atbildīgs Rīgas rātes kancelejas virssekretārs. Katram gadam tika sagatavota viena, vēlāk divas ādās vākos iesietas protokolu grāmatas. Protokoli sastādīti rokrakstā, vācu valodā. Katru grāmatu papildināja personu un tematiskie reģistri.

UNESCO programma "Pasaules atmiņa"

2021. gada 14. oktobrī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asambleja pieņēma lēmumu UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas Nacionālajā reģistrā iekļaut Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīvā glabātos “Rīgas rātes protokolus, 1603.–1890.”

 

2022. gada 22. martā Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža un UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika parakstīja sadarbības līgumu par “Rīgas rātes protokolu, 1603.–1890.” saglabāšanu, pieejamības un atpazīstamības veicināšanu Latvijā un ārvalstīs

Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža un UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika paraksta sadarbības līgumu.