Vairāk nekā 50 gadus latviešu tauta ir bijusi sadalīta un nošķirta. Maz šajos gados mums bijis iespējams kontaktēties citam ar citu un maz mēs zinājām par to, kā dzīvoja un strādāja mūsu tautieši rietumu pusē. Tādēļ saprotams, ka, rakstot Latvijas vēsturi, tā ir tapusi vienpusīga, jo ļoti maz izmantotas trimdā radušās dokumentārās liecības. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas dzelzs vārti beidzot ir atvērušies, un jau uzkrāto dokumentu analīze parāda, ka Latvijas vēsturisko materiālu neatņemama sastāvdaļa ir trimdā radusies dokumentācija, jo tieši tur tika uzturēta ideja par Latvijas valstiskuma kontinuitāti, par okupācijas prettautisko raksturu. Un ne tikai par to. Šodien mēs redzam, ka trimdā dzīvojošā latviešu nācijas daļa ir radījusi un saglabājusi lielas kultūras vērtības, bez kurām nevar un nedrīkst analizēt un veidot Latvijas politisko, sabiedrisko un kultūras vēsturi. Gan trimdā izveidojušās sabiedriskās organizācijas, gan privātpersonas savas darbības un dzīves laikā ir uzkrājušas daudzas dokumentārās liecības, kas kontekstā ar Latvijā esošajiem materiāliem varēs dot objektīvu ieskatu par latviešu tautas dzīvi, mentalitāti un arī par mūsu tautas vietu pārējo nāciju un tautu vidū. Tādēļ mēs esam ļoti pateicīgi visiem atsaucīgajiem cilvēkiem, kas saprot, novērtē un atbalsta mūsu centienus vākt trimdas dokumentus Latvijā mūsu bērnu, mūsu nākotnes labā.
           Mēs esam pirmo reizi mēģinājuši apvienot vienotā uzziņu krājumā visu to informāciju, ko saņēmušas dažādas Latvijas zinātnes, izglītības un kultūras iestādes, lai redzētu, cik bagātāks kļuvis mūsu kultūras mantojums, lai rosinātu arī mūsu pētniekus pievērsties šīm tik nozīmīgajām materiālajām un garīgajām vērtībām, lai beidzot taptu objektīva Latvijas un latviešu tautas vēsture.
           Iznākot uzziņu krājumam 'Trimdas arhīvi atgriežas" jāizsaka vissirsnīgākā pateicība arī visām tām institūcijām Latvijā, kas atbalstīja domu par šāda krājuma nepieciešamību un sniedza ziņas par saņemtajiem materiāliem.
Cerēsim, ka šim krājumam būs arī turpinājumi un mēs visi varēsim izmantot šo informācijas bagāto materiālu klāstu.

Daina Kļaviņa,
Latvijas Valsts arhīva direktore

 

 

 

KRĀJUMA LIETOTĀJIEM

CEĻŠ LĪDZ KRĀJUMAM

           Doma par konferenci, izstādi un uzziņu krājumu "Trimdas arhīvi atgriežas" radās pagājušā -1995.gada nogalē. Sākot, ieceres realizēšanu, uz Latvijas Valsts arhīvu uzaicinājām dažādu kultūras iestāžu pārstāvjus. Atsaucība bija iepriecinoši liela un liecināja, ka ideja ir aktuāla un nepieciešama ne tikai Latvijas Valsts arhīvam vien. Tādēļ saruna par šī pasākuma lietderību, mērķiem un stratēģiju bija lietišķa. Pārrunu rezultātā izveidojām darba grupu, kura strādāja pie šī uzziņu krājuma
           Lai iegūtu nepieciešamās ziņas par trimdas arhīvu esamību muzejos, bibliotēkās un citās iestādēs, februāri tika izsūtīts vairāk nekā 100 aptaujas vēstuļu tām organizācijām visā Latvijā, kurās, mūsuprāt, varētu glabāties šādi materiāli. Atsaucās 63 adresāti. Saņēmām arī derīgus ieteikumus, pie kā mums griezties, lai krājums sniegtu pilnīgāku informāciju.
Uzziņu krājums "Trimdas arhīvi atgriežas" - pirmais šāds izdevums Latvijā - koncentrētā veidā dod priekšstatu par vēstures un kultūras dokumentālajām liecībām un vērtībām, ko radījusi tā mūsu tautas daļa, kurai bija lemts dzīvot svešatnē un kura tās nesavtīgi dāvinājusi savai tēvzemei.
          Vairāk nekā pusgadu pacietīgā un rūpīgā darbā Latvijas Valsts arhīvā ir radusies visas valsts mērogā lielākā datu bāze par atgūtajiem trimdas arhīviem, un ar šīs grāmatas starpniecību tā tagad kļūst pieejama zinātniekiem, skolotājiem, studentiem- ikvienam, kuru interesē mūsu tautas vēsture, zinātne un kultūra. Uzziņu krājums ir pirmā ierosa, kur meklējami dažādi dokumenti lasītāju interesējošā jomā - fotogrāfijas, vēstules, dienasgrāmatas, manuskripti, piezīmes. Jāpiebilst, ka jēdzienam "dokuments" šajā gadījumā ir paplašināts formulējums, t.i., tas ietver muzejiskas (piemēram, karogus, monētas, godazīmes, dažādus priekšmetus), gan mākslas vērtības (glezniecību, grafiku, tēlniecību, lietišķo mākslu).

KRĀJUMA UZBŪVE

           Trimdas arhīvi (šī vārda nosacītā tulkojumā) saņemti krietnā skaitā, un tie glabājas dažādās kultūras un izglītības iestādēs, tādēļ ērtākas lietojamības labad esam tos sagrupējuši, vienuviet koncentrējot informāciju par atsūtītajiem dokumentiem, kas atrodas, piemēram, muzejos vai bibliotēkās. Katras iedaļas robežās iestādes kārtotas pēc alfabēta, t.i., pēc to oficiālā nosaukuma pirmā burta.
           Sākotnēji iecerējām iegūtos faktus apkopot pēc noteikta parauga, un lielākā daļa respondentu - paldies viņiem! - ari centās izpildīt mūsu vēlēšanos. Taču ar laiku konstatējām (īpaši tas sakāms par lielākajiem muzejiem), ka gandrīz katram no tiem ir savas tradīcijas un specifika saņemto materiālu uzskaitē un fondēšanā. Tādēļ dažviet ir atšķirības gan dokumentu vai eksponātu uzskaitījumā, gan formālajā informācijas izklāstā.
           Klājumā sniedzam ziņas par katra arhīva lielumu, saturu, iespēju robežās ari par to laika periodu, kādu aptver dokumenti. Nereti būs apjaušams ceļš, kā arhīvs atgriezies mājās. Minēti ari dāvinātāji, kuriem esam pateicīgi gan par dokumentu, grāmatu, manuskriptu utt. saglabāšanu, gan par nesavtību un dāsnumu.
           Lai lasītājam atvieglotu darbu ar krājumu, izdevuma beigās ir personu rādītājs. Tajā personarhīva radītāji (īpašnieki) doti pilnā vārdā un uzvārdā ar dzimšanas datiem. Personām, kuras minētas tekstā, atrodams uzvārds un vārda iniciālis, bet dāvinātāju godavārdi iespiesti kursīvā. (Rādītājā nav ietverti informācijas autori.)
           Gribas ticēt, ka šis uzziņu krājums būs ierosme ikvienam (ne tikai svešumā) apzināt savus personīgos arhīvus un izvērtēt to vietu mūsu valsts kultūrvēsturē. Kopainas patiesās aprises taču veido pat vismazākais pienesums. Ikviens saglabāts dokuments vai cita veida liecība ir iznīcībai un aizmiršanai atrauts mirklis.
           Cienījamie lasītāji! Latvijas Valsts arhīvs plāno nākamgad izdot papildinājumu šim krājumam. Tādēļ lūdzam Jūs rakstīt vai zvanīt mums, sniedzot papildinājumus un precizējumus.

Māris Brancis,
Latvijas Valsts arhīva Kultūras dokumentu daļas vadītājs


 

 


uz sākumu